Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce i centrum gospodarczym regionu małopolskiego. Od upadku komunizmu sektor prywatny stale się rozwija. W mieście działa około 50 dużych międzynarodowych firm, w tym Google, IBM, Royal Dutch Shell, UBS, HSBC, Motorola, Aptiv, MAN SE, General Electric, ABB, Aon, Akamai, Cisco Systems, Hitachi, Philip Morris, Capgemini, Sabre Holdings, a także inne firmy brytyjskie, niemieckie i skandynawskie. Miasto jest również globalną siedzibą firmy Comarch, polskiego domu oprogramowania dla przedsiębiorstw. W 2005 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Krakowie osiągnęły wartość około 3 500 000 000 USD. Kraków próbuje modelować się jako europejska wersja Doliny Krzemowej, opierając się na dużej liczbie lokalnych i zagranicznych firm z branży zaawansowanych technologii. Stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła w maju 2007 roku 4,8%, znacznie poniżej średniej krajowej wynoszącej 13%. Kraków jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce (po Warszawie). Według Światowego Raportu Inwestycyjnego 2011 opracowanego przez Konferencję ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Kraków jest również najbardziej wschodzącą lokalizacją dla inwestycji w globalne projekty BPO (Business Process Outsourcing) na świecie.

W 2011 roku budżet miasta, który jest przedstawiany przez Prezydenta Miasta Krakowa 15 listopada każdego roku, ma przewidywane przychody w wysokości 3.500.000.000 zł. Podstawowe źródła przychodów przedstawiały się następująco: 14% z podatku komunalnego od nieruchomości i korzystania z udogodnień, 30% w przekazach z budżetu państwa, 34% w dotacjach państwowych. Przewidywane wydatki, w sumie 3.520.000.000 zł, obejmowały 21% w kosztach rozwoju miasta i 79% w kosztach utrzymania miasta. Z kosztów utrzymania aż 39% przeznaczono na edukację i opiekę nad dziećmi. Na koszty rozwoju Miasta Krakowa składały się: 41% na budowę dróg, transportu i komunikacji (łącznie), a 25% na infrastrukturę i środowisko naturalne miasta. Miasto ma wysoki rating kredytowy, a około 60% mieszkańców ma poniżej 45 lat.

Przedsiębiorczość

Kraków ma długą historię przedsiębiorczości, co być może najlepiej odzwierciedla fakt, że najważniejszy plac w mieście nazywany jest Rynkiem Głównym (Rynek Główny).

Społeczność startupowa

Od początku lat 2000. w Krakowie pojawiła się społeczność startupów, w początkowym okresie. Obecnie najważniejsza jest fundacja OMGKRK i jej grupa na Facebooku, która ma ponad 5000 członków i działa jako tablica informacyjna dla społeczności startupowej.

Słynni przedsiębiorcy z Krakowa

Jan Thurzo, węgierski przedsiębiorca i inżynier górniczy, który od 1477 r. był wójtem, a później prezydentem Krakowa. Wraz z Jakobem Fuggerem założył firmę Fugger-Thurzo. Fugger zmonopolizował wydobycie i handel miedzią w Świętym Cesarstwie Rzymskim około 1500 r. i został opisany jako najbogatszy człowiek, jaki kiedykolwiek żył.

Michał Hornstein, urodzony w Krakowie, absolwent Krakowskiej Szkoły Biznesu, uciekł z transportu w nazistowskim obozie zagłady. W 1951 roku przeprowadził się do Montrealu, gdzie założył firmę Federal Construction Ltd., zajmującą się nieruchomościami, koncentrującą się na mieszkaniach i centrach handlowych. Został uznany za głównego filantropa w Montrealu i wspierał sztukę, edukację i medycynę, m.in. tym darem starych mistrzów dla Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu.

Helena Rubinstein, urodzona w Krakowie, założyła firmę kosmetyczną Helena Rubenstein inc., która została sprzedana Colgate Palmolive w 1973 roku za 144,3 mln dolarów w gotówce i została uznana za jedną z najbogatszych kobiet na świecie.

Janusz Filipiak założył odnoszącą sukcesy firmę informatyczną Comarch w 1993 roku, która w 2018 roku zatrudnia 5500 osób i jest sponsorem drużyny piłkarskiej Cracovia.

Piotr Wilam założył Wydawnictwo Pascal, portal internetowy Onet.pl oraz fundusz kapitału zalążkowego Innovation Nest.

Społeczność wiedzy i innowacji

Kraków jest jednym z centrów kolokacji Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (Energia Zrównoważona) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

InnoEnergy to zintegrowany sojusz renomowanych organizacji z sektora edukacji, badań i przemysłu. Został on stworzony w oparciu o długoletnie powiązania współpracy oraz zasady doskonałości. Partnerzy wspólnie opracowali strategię mającą na celu wyeliminowanie słabości europejskiego krajobrazu innowacyjnego w dziedzinie zrównoważonej energii.

Kraków został uznany przez Unię Europejską za oficjalną Europejską Stolicę Kultury na rok 2000. Jest to duża atrakcja zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych turystów, przyciągająca blisko 13 milionów odwiedzających rocznie. Do najważniejszych zabytków należą Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami, Wawel, Narodowe Muzeum Sztuki, Dzwon Zygmunta przy Katedrze Wawelskiej oraz średniowieczna Brama Floriańska z Barbakanem na Królewskim Szlaku Koronacyjnym. W Krakowie znajduje się 28 muzeów i publicznych galerii sztuki. Wśród nich znajduje się Muzeum Czartoryskich, w którym znajdują się dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta, a także EUROPEUM – Europejskie Centrum Kultury i Muzeum Archeologiczne w Krakowie, w którego zbiorach znajdują się m.in. Idol Zbruch i Garnek Bronocice.