pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków (Urząd Miasta Kraków)

28 muzeów Krakowa jest podzielonych na muzea narodowe i miejskie; w mieście znajduje się również szereg zbiorów sztuki i publicznych galerii sztuki. Muzeum Narodowe, założone w 1879 r., oraz Narodowa Kolekcja Sztuki na Wawelu są ogólnodostępne i objęte dobrym patronatem.

Zbiory Sztuki Narodowej znajdują się na Wawelu, dawnej rezydencji trzech dynastii monarchów polskich. Komnaty Królewskie prezentują sztukę, meble z epoki, malarstwo polskie i europejskie, kolekcjonerstwo oraz niezrównaną prezentację XVI-wiecznych monumentalnych flamandzkich gobelinów. Skarbiec i Zbrojownia Wawelska to polskie pamiątki królewskie, klejnoty, sztuka użytkowa i broń od XV do XVIII wieku. We wschodniej kolekcji wawelskiej znajdują się tureckie namioty i akcesoria wojskowe. Muzeum Narodowe jest najbogatszym muzeum w kraju, którego zbiory liczą kilkaset tysięcy eksponatów przechowywanych w dużej części w Gmachu Głównym Ul. 3 Maja, choć w mieście znajduje się aż jedenaście odrębnych działów muzeum, jednym z najpopularniejszych jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach z kolekcją jednych z najbardziej znanych obrazów i rzeźb ruchu Młodej Polski. Najnowszy dział Europeum z Brueghelem wśród stu obrazów zachodnioeuropejskich został zainaugurowany w 2013 roku.

Inne ważne muzea w Krakowie to Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (przy ul. M. Konopnickiej 26), Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (przy ul. Szczepańskiej 11), Dwór Jana Matejki w Krzesławicach, – muzeum poświęcone mistrzowi malarstwa i jego życiu, Muzeum Emeryka Huttena Czapskiego i Dwór Józefa Mehoffera.

Muzeum Rynek Podziemny, pod Rynkiem Głównym, to sugestywna, nowoczesna wystawa prezentująca ponad 1000 lat historii Krakowa poprzez jego ulice, działania i artefakty. Po masowo rozbudowanych wykopaliskach, które rozpoczęły się w niewielkim stopniu w 2005 roku, a wraz z kolejnymi odkryciami, trwały do 2010 roku.

Półgodzinna przejażdżka tramwajem zabierze Państwa do mało znanego Muzeum Lotnictwa Polskiego, uznawanego przez CNN za ósme co do wielkości muzeum lotnictwa na świecie, w którym znajduje się ponad 200 samolotów, w tym między innymi Sopwith Camel, dwupłatowiec z czasów I wojny światowej, obszerna ekspozycja silników lotniczych i w zasadzie kompletna kolekcja typów samolotów opracowanych przez Polskę po 1945 roku. Działalność małych muzeów w Krakowie i Małopolsce jest promowana i wspierana przez Małopolski Instytut Kultury; Instytut organizuje coroczne Małopolskie Dni Dziedzictwa.

Kraków został uznany przez Unię Europejską za oficjalną Europejską Stolicę Kultury na rok 2000. Jest to duża atrakcja zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych turystów, przyciągająca blisko 13 milionów odwiedzających rocznie. Do najważniejszych zabytków należą Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami, Wawel, Narodowe Muzeum Sztuki, Dzwon Zygmunta przy Katedrze Wawelskiej oraz średniowieczna Brama Floriańska z Barbakanem na Królewskim Szlaku Koronacyjnym. W Krakowie znajduje się 28 muzeów i publicznych galerii sztuki. Wśród nich znajduje się Muzeum Czartoryskich, w którym znajdują się dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta, a także EUROPEUM – Europejskie Centrum Kultury i Muzeum Archeologiczne w Krakowie, w którego zbiorach znajdują się m.in. Idol Zbruch i Garnek Bronocice.