Sztuki widowiskowe 

W mieście działa kilka znanych teatrów, m.in. Narodowy Teatr Stary, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Teatr Lalkarski Groteska, a także Opera Krakowska i Operetka Krakowska. Główną salą koncertową miasta i siedzibą Orkiestry Filharmonii Krakowskiej jest zbudowana w 1931 roku Filharmonia Krakowska.

Misteria Paschalia (muzyka barokowa), Sacrum-Profanum (muzyka współczesna), Festiwal Ekranu Krakowskiego (muzyka popularna), Festiwal Muzyki Polskiej (muzyka poważna), Dedykacje (teatr), Krakowski Festiwal Filmowy (jedna z najstarszych w Europie imprez poświęconych filmom krótkometrażowym), Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima (najstarsza międzynarodowa impreza artystyczno-filmowa w Polsce), Biennale Grafiki oraz Festiwal Kultury Żydowskiej. W Krakowie mieszkało i studiowało dwóch polskich noblistów literatury, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz; trzeci noblista, jugosłowiański pisarz Ivo Andric, mieszkał i studiował w Krakowie. Inni byli i wieloletni mieszkańcy Krakowa to światowej sławy polscy reżyserzy filmowi Andrzej Wajda i Roman Polański, obaj są laureatami Oscara.

Muzyka

Opera Krakowska jest jednym z wiodących krajowych zespołów operowych, co roku wystawia 200 spektakli, w tym balet, operetki i musicale. W swoim głównym repertuarze ma największe światowe i polskie klasyki operowe. Jesienią 2008 roku Opera przeniosła się do swojej pierwszej stałej siedziby. Prowadzi również Letni Festiwal Opery i Operetki.

W Krakowie odbywają się dwa najważniejsze polskie festiwale muzyki dawnej, prezentujące zapomniane oratoria i opery barokowe: Opera Rara, oraz Misteria Paschalia. Natomiast Capella Cracoviensis prowadzi Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie.

Akademia Muzyczna w Krakowie, założona w 1888 roku, jest znana na całym świecie jako alma-matka współczesnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i jako jedyna w Polsce ma wśród swoich wychowanków dwóch laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Przez cały rok Akademia organizuje koncerty swoich studentów i gości.

Organizacje muzyczne i miejsca spotkań obejmują: Filharmonia Krakowska, Sinfonietta Cracovia (m.in. Orkiestra Miasta Królewskiego Krakowa), Chór Polskiego Radia w Krakowie, Organum Chór Akademicki, Mieszany Chór Mariański, Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowski Chór Kameralny, Amar Corde String Quartet, Consortium Iagellonicum Baroque Orchestra Uniwersytetu Jagiellońskiego, Orkiestra Dęta T.. Huty im. Sendzimira i Orkiestry Kameralnej Camerata Radia Kraków.

Kraków został uznany przez Unię Europejską za oficjalną Europejską Stolicę Kultury na rok 2000. Jest to duża atrakcja zarówno dla lokalnych, jak i międzynarodowych turystów, przyciągająca blisko 13 milionów odwiedzających rocznie. Do najważniejszych zabytków należą Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami, Wawel, Narodowe Muzeum Sztuki, Dzwon Zygmunta przy Katedrze Wawelskiej oraz średniowieczna Brama Floriańska z Barbakanem na Królewskim Szlaku Koronacyjnym. W Krakowie znajduje się 28 muzeów i publicznych galerii sztuki. Wśród nich znajduje się Muzeum Czartoryskich, w którym znajdują się dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta, a także EUROPEUM – Europejskie Centrum Kultury i Muzeum Archeologiczne w Krakowie, w którego zbiorach znajdują się m.in. Idol Zbruch i Garnek Bronocice.